Aktualności

nasze bieżące aktualności

Zmiany z głową – kampania społeczna

Categories: Aktualności,Twórczość,Wydarzenia

Okres pandemii, to czas, kiedy jeszcze bardziej martwimy się o siebie samych i naszych bliskich, ale nasze problemy często pozostają ukryte. Każdy z nas doświadcza dziś jakichś trudności związanych z obecną sytuacją, ale nie zawsze wiemy, jak reagować. Bywa, że pomocy szuka się w używkach. Są jednak lepsze sposoby radzenia sobie z problemami. O potrzebie kontaktu ze specjalistami z dziedziny zdrowia psychicznego informuje rozpoczynająca się właśnie kampania społeczna. Jej celem jest zwiększenie świadomość społecznej w tym zakresie oraz przełamanie stereotypowych reakcji otoczenia na istnienie problemów osoby w kryzysie. Jednym z głównych elementów kampanii jest 30-sekundowy spot zachęcający do dbałości o zdrowie psychiczne i uważności na innych.

Kampania rozpoczyna się w dzień Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego, 10 października 2021 i potrwa dwa miesiące.

Zachęcamy do zapoznania się z podstawowymi informacjami na temat depresji opracowanymi we współpracy z naszymi specjalistami!

Depresja to stan, który najczęściej objawia się poczuciem smutku, obniżonym nastrojem, brakiem chęci do działania oraz negatywnym postrzeganiem rzeczywistości.

Szacuje się, że w Polsce nawet 1,5 mln osób zmaga się z depresją. Według najnowszych badań, w okresie pandemii COVID- 19, może to być nawet dwa razy więcej osób. Ponad połowa Polaków deklaruje, że zauważyło oznaki depresji u kogoś ze swojego otoczenia. Wciąż jednak nie umiemy rozmawiać o tej chorobie, a 81 proc. badanych twierdzi, że depresja jest tematem wstydliwym i nie należy się z nią afiszować.

Pierwsze objawy depresji często pozostają niezauważone, nie tylko przez bliskich, ale nawet samych pacjentów. Depresja jest chorobą ciała i ducha, która może dotknąć każdego. Bez względu na płeć, wiek czy status społeczny. Wczesne rozpoznanie i właściwe leczenie to klucz do szybkiego powrotu do zdrowia.


Jakie objawy powinny nas zaniepokoić?

  • Utrzymujący się stan smutku i obniżonego nastroju.

  • Poczucie braku energii do wykonywania nawet podstawowych czynności.

  • Poczucie utraty umiejętności cieszenia się, szczególnie jeśli dotyczy to czynności, które do tej pory były źródłem szczęścia, zadowolenia, radości.

  • Pesymizm dotyczący przyszłości.

  • Myśli rezygnacyjne i samobójcze.


Jeśli chcesz wesprzeć bliskich:

  • Unikaj łatwego pocieszania i komunałów. To bardzo zraża osoby chore. Sprawia, że czują się jeszcze bardziej niezrozumiane i samotne.

  • Bądź wytrwały. Nastaw się na to, że wielokrotnie trzeba będzie zapewniać — „tak, wyzdrowiejesz”, „tak, to ci przejdzie”, nie trać przy tym cierpliwości.


Profilaktyka zdrowia psychicznego powinna uwzględniać:

  • Zdrowy i higieniczny styl życia >>> Przemęczenie i zbyt krótki sen, to czynniki, które negatywnie wpływają na nastrój i powodują przygnębienie. Warto kontrolować ilość snu. Idealny sen powinien trwać 8 godzin dziennie – choć wiadomo, że dla każdego człowieka optymalna liczba godzin snu jest inna.

  • Aktywny tryb życia >>> Pomaga zmniejszyć nasilenie depresji, ale także przyczynia się do jej zapobiegania. Ćwiczenia fizyczne, zwłaszcza aerobowe, mają pozytywny wpływ na ciało i umysł, podnoszą poziom endorfin (hormonów szczęścia) oraz serotoniny, obniżają poziom kortyzolu (hormonów stresu), łagodzą napięcie mięśniowe oraz redukują stres.

  • Ograniczenie stresów >>> Podchodzenie do stresu z większym dystansem i umiejętne interpretowanie go sprzyja zachowaniu zdrowia psychicznego. Zarządzanie stresem wymaga wyćwiczenia w sobie odporności, aby przekształcić stres i wyzwania w szanse na korzystne zmiany.


Gdzie szukać pomocy? U osób fachowo, zawodowo przygotowanych do oceny stanu zdrowia psychicznego:

  • W najbliższej Poradni Zdrowia Psychicznego.

  • W gabinetach psychoterapeutów (najlepiej szkolących się lub certyfikowanych w akredytowanych szkołach).

  • W gabinetach psychiatrów.

  • Korzystając z telefonu zaufania i serwisów online, których kadra wysłucha i pomoże szukać miejsc dalszej pomocy.

  • W grupach samopomocowych


Kampania społeczna skierowana do osób w depresji zagrożonych wykluczeniem spowodowanym pandemią Covid-19

Organizatorzy:
Samodzielny Publiczny Zakład Terapii Uzależnień i Współuzależnienia w Siemianowicach Śląskich Stowarzyszenie Terapeutów Uzależnień „Trzeźwe Siemianowice”

Sfinansowano ze środków:
Fundacji PZU, Urzędu Miasta Siemianowice Śląskie, Urzędu Miasta Katowice, zbiórki publicznej

Partnerzy:
Tramwaje Śląskie, Szkoła Filmowa im. Krzysztofa Kieślowskiego, Fundacja eFkropka, Kongres Zdrowia Psychicznego, XIV LO im. mjr H. Sucharskiego w Katowicach, Śląska Opinia, Stöer